A kezdetek
2012-ben a Miskolc Városi Sportiskola és a Magyar Olimpiai Bizottság sportiskolai programja Miskolc város támogatásával kezdeményezte, hogy iskolánk, mely akkor még a Hunyadi Mátyás Általános Iskola nevet viselte, indítson köznevelési típusú sportiskolai osztályokat. Az iskola vezetése és teljes tantestülete megtiszteltetésnek tartotta a felkérést, és támogatta a programot. 2012 szeptemberében került sor az első sportosztály indítására. A következő tanévben már a nagy érdeklődésre való tekintettel két sportosztályt indítottunk. 2015 szeptemberétől már kizárólag évfolyamonként két sportosztály indul, valamint felvettük a Gyarmati Dezső Sport Általános Iskola nevet. Körzetünk nincs, normál osztályok már nem indulnak.
A mindennapos testnevelés
Az új Köznevelési törvény egészségesebb társadalom megteremtésének célját szem előtt tartava nagy hangsúllyal kezeli a testnevelés és az egyéb iskolai sporttevékenységek szervezését. A heti öt testnevelés óra bevezetésével jelentős, döntő lépést tesz a minden napos testmozgás tényleges megvalósulása felé. Az ezzel járó óraszám-növekedés várhatóan nem okoz túlterhelést a tanulók számára, hanem éppen ellenkezőleg, szellemi felfrissülésüket szolgálja. (A tanuló évfolyamonként megállapított legmagasabb heti óraszámát öt órával megemelték.) Részben a magyar iskolarendszer jelenlegi infrastrukturális helyzetére tekintettel törvény lehetővé teszi heti két testnevelés óra kiváltását, ugyanakkor ez az esetek többségében a testnevelés óránál magasabb szintű sporttevékenységet jelent. (Tehát az öt testnevelési óra csak három lesz.) Ezzel, és a sportköri foglalkozások pedagógiai képzettséggel is rendelkező szakedzők és sportszakemberek általi tartásának lehetőségével biztosítja az iskolák és a sportegyesületek kapcsolatának kialakítását, mely az utánpótlás szempontjából válhat előnyössé. (Eszerint nem csak testnevelő tanárok fejlesztik gyermekeink testi készségeit, hanem edzők is.) Jogszabályi háttér és jogértelmezés szülői nézőpontból A Nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (Net.) legújabb módosítása Net. 27. § (11) bekezdés szerint: „Az iskola a nappali rendszerű iskolai oktatásban azon osztályokban, ahol közismereti oktatás* is folyik, megszervezi a mindennapos testnevelést heti öt testnevelés óra keretében, amelyből legfeljebb heti két óra
a) a kerettanterv testnevelés tantárgyra vonatkozó rendelkezéseiben meghatározott, műveltségterületi oktatással,
b) iskolai sportkörben való sportolással,
c) versenyszerűen sporttevékenységet folytató igazolt, egyesületi tagsággal rendelkező vagy amatőr sportolói sportszerződés alapján sportoló tanuló kérelme alapján a tanévre érvényes versenyengedélye és a sportszervezete által kiállított igazolás birtokában a sportszervezet keretei között szervezett edzéssel váltható ki.” A mindennapi testedzéshez szükséges időkeretet a kötelező és nem kötelező tanórai foglalkozások megtartásához rendelkezésre álló időkeret terhére kell megteremteni. A koncepció háttere az a tény, hogy a gyerekek mozgáson keresztül ismerik meg a világot és lépnek azzal kapcsolatba. A mozgáson keresztül tanulnak meg gondolkodni, kommunikálni és segítségével épülhet ki az önbizalmuk. Ezen komplex hatások miatt a mindennapos testnevelés bevezetésével jelentős fejlődés várható a gyerekek kognitív tevékenységében és természetesen a mozgásuk fejlődése terén is. Az évek során pozitív meglepetés volt számunkra, hogy az oktatás folyamatában résztvevő felek részéről semmilyen problémát, ellenvetés nem merült fel a programmal kapcsolatosan. Számunkra ez azt jelenti, hogy egy jó kezdeményezésből iskolánk megfelelő szakmai és emberi hozzáállással kiépíti, és kielégítő módon működteti az új rendszert, mindenki megelégedésére. A mindennapos testnevelést igénylik a gyerekek. Rengeteg energiával rendelkeznek, amit a testnevelés órákon levezethetnek. Szeretnek mozogni, játszani, sportolni. Szívesen vesznek részt az órákon. Sokkal több időt lehet egy anyagrész, mozgásforma, technika megtanítására fordítani. Az órákon módjuk van arra, hogy megtanulják mi az, hogy kitartás, fegyelem, önuralom, becsületesség, szorgalom.
Igyekszünk az órákon a korosztályok figyelembe vételével a lehető legnagyobb fizikai terhelést elérni, és e mellett törekszünk az indokolatlan felmentések minimalizálására. Az emelt óraszám lehetővé tette, hogy az eddig tanult mozgásformákon kívül újakkal is bővüljön a tananyag. Ez változatosabbá, érdekesebbé tette a tanórákat, valamint lehetőséget biztosított a gyermekeknek arra, hogy mindenki megtalálja majd a hozzá legközelebb álló sportágat. A megemelkedett számú testnevelés órák az egészség megőrzésén kívül sikerélményhez juttatják a más területen gyengébben teljesítő gyermekeket is. Bebizonyosodott, hogy a minél több sportjellegű mozgásforma megismerése (atlétika, úszás, labdajáték, küzdő sport, torna) hatalmas és mindenirányú fejlődést okoz a gyerekek mozgáskultúrájában és személyiségében. A sportosztályok minden területen kitűnően teljesítenek. Az is bebizonyosodott, hogy esetenként a heti nyolc testnevelés jellegű óra nem terheli túl a gyerekek fizikai lehetőségeit. Oktatásunk eredményességét bizonyítja a sok-sok dobogós helyezés és érem városi és megyei szintű versenyekről, különböző sportágakban. A törvényben előírt szabályozás óriási lehetőség gyermekek számára. A rendszeres mozgás ugyanis nemcsak a gyerekek testi egészsége, hanem a lelki – szellemi fejlődésük szempontjából is hasznos. A mozgást, a sportot gyerekkorban kell megszerettetni, hogy felnőttként is része legyen az életüknek. Ezért fontos, hogy élvezetes testnevelésórák legyenek. A városban élő gyermekek számára különösen fontos a mozgásszegény életmód kompenzálása a testmozgással az egészségük megőrzése érdekében. Az egészségnevelés szempontjából lényegesnek tartjuk a prevenciót. Az iskolai testnevelésben kiemelt feladat az aerob állóképesség, az erő állóképesség és a hajlékonyság edzése. A szív és a keringési rendszer fejlesztését jól szolgálják a ciklikus mozgások. A biomechanikailag helyes testtartás kialakításához az erő – állóképességi feladatok és a hajlékonyságot fejlesztő gyakorlatok rendszeres végzése szükséges. A mindennapos testnevelés eredményének tudhatjuk be a fizikális fejlődést, és nagyfokú mozgásigényt.
Képzések, továbbképzések
,,A judo oktatás az alsó tagozatban” című 60 órás akkreditált képzésen két kollégánk vett részt valamint az „Iskolai testnevelés az egészségfejlesztésben: módszertani megújulás és egységes fizikai fittség mérés (NETFIT) a gyakorlatban” című 30 órás akkreditált képzést szintén két kolléga végezte el. A judo oktatását tartalmazza a tanmenet is, így használtuk és beépítettük az órák menetébe az ebből tanultakat. A NETFIT egyes részeivel pedig szintén megismerkedtek a gyerekek az oktatás alatt. Tavaly év végén kaptuk meg az ehhez szükséges felszeretéseket, így a tanév során teljes egészében kapnak, majd rálátást a gyerekek az egységes fizikai fittség mérésre.
MOB által szervezett sportiskolai program keretében, Budapesten tájékozódhattunk a beiskolázási „Jó gyakorlatokról”, amelynek tapasztalatait beépítettük a következő évfolyam képesség- szint felmérésének a rendszerébe. Kollégánk részt vett az MKSZ által rendezett korosztályos kézilabda, sportág specifikus tanítást segítő képzésen Balmazújvárosban, melynek segítségével a célgyakorlatai változatosabbak, színesebbek lettek, illetve egy pedagógus részt vett a „Kézilabda az iskolában” című program kurzusain. Az önvédelem (judo, grundbirkózás) tanmenetbe való bekerülése és a hitelesség, szakmaiság miatt fontosnak tartottuk a MJSZ által szervezett judo tanfolyam elvégzését, ami után a kollégák sikeres övvizsgát tettek. Budapesten a Testnevelési Egyetem szervezésében, országos úszókonferencia került megrendezésre, amelyen képviseltette magát a munkaközösség. A képzés nagyon hasznos volt, hiszen olyan szakemberek tartottak előadást, akik nagy szakmai tudással rendelkeznek. ( pl: Kiss Miklós , aki könyvet írt az úszásoktatásról, Verrasztó Zoltán, Hosszú Katinka, Hargitai András stb.) Az előadások során az úszásnemek oktatásának legújabb módszereiről hallottunk információkat. A sikeres úszásoktatás egyik feltétele, hogy az új megszerzett tudást a mindennapi életben is alkalmazzuk.
Tehetséggondozás
A tehetséggondozás, a tehetségek kutatása testnevelés munkaközösségünk napi feladata, amelynek folyamata a következőképpen nyilvánul meg a munkánk során. A felfedezett tehetségnek a korosztálya figyelembevételével, szülővel, kollégákkal, edzőkkel folytatott egyeztetés után, megfelelő kimeneteli lehetőséget kell biztosítani a szerződött szakosztályainkba, ahol további konzultáció és folyamatos egyeztetés mellett tovább tudjuk biztosítani a sportoló gyermek további minőségi felkészítését.
Tanórán kívüli tevékenységek
Munkaközösségünk több tanórán kívüli sportfoglalkozást is működtet, amelyek nagyon népszerűek a gyerekek körében. A foglalkozások mindig zsúfolásig megtelnek, az edzéseket mindig nagy várakozás előzi meg. Kosárlabda, labdarúgás, kézilabda, torna, judo edzéseket tartunk. A diákolimpiai csapatokba itt válogatódnak ki az arra érdemes tanulók, a tehetségük, kitartásuk, magaviseletük alapján. Az alsó és felső tagozat rendszeresen teljesítménytúrázik, meghatározott hétvégeken.
Sportiskolai program
Hazánkban 2007-től van lehetőség köznevelési típusú sportiskola alapítására, iskolánk e lehetőség birtokában a 2012-13 tanévtől elindította a sportiskolai programot, követve ezzel az ország többi megyeszékhelyén is már bevált, jól működő UP nevelő műhelyek tevékenységét. A sportiskolai rendszer MOB támogatással és annak felügyeletével működik egységes pedagógiai programmal, megfelelő szerződéses keretek mellett.
Ezen megállapodások biztosítják pl.: a szakirányú munka színvonalát (sportági szakszövetségek), és biztosítanak kimeneteli lehetőséget sportolóink számára, sporttevékenységük további minőségi folytatására a számukra legmegfelelőbb sportszervezetbe.
Így került sor 2012-ben az MVSI Miskolc Városi Sportiskola és a Hunyadi Sportiskola
(korábban) együttműködésének a rögzítésére. Az együttműködési megállapodás az MVSI szakosztályaiba kínál további képzési lehetőséget sportolóink számára a következő feltételekkel:
- Az Iskola vállalja, hogy az adott sportágak esetében biztosítja a sportszakmailag indokolt reggeli edzéseken való részvételt, és ehhez igazítja az Iskola működési és munkarendjét, azzal a feltétellel, hogy a megjelölt időpontban a sportoló tanulók kötelesek az edzéseken részt venni, illetve annak hiányában az iskolai tanórákon, foglalkozásokon megjelenni.
- Az Iskola, a felvétel elbírálásakor, az azonos tanulmányi eredménnyel rendelkező diákok esetén figyelembe veszi az Egyesülettel kötött együttműködési megállapodást.
- Az Iskola sportszakmailag indokolt esetben engedélyezi a sportoló tanulók edzőtáborban és versenyeken való részvételét, amennyiben az Egyesület az Iskolát az iskolai szabályzatnak megfelelő módon és időben értesíti.
- A tanulók előmeneteléről az Iskola (osztályfőnök) folyamatosan, de legalább kéthavonta tájékoztatást ad az Egyesületnek (edzőnek). Az Egyesület (edző) szintén tájékoztatja az Iskolát (osztályfőnököt) a tanulók sportteljesítményeiről és eredményeiről.
- Az Iskola pedagógusai és az Egyesület edzői a lehetőségekhez mérten a napi problémák (pl. hiányzás, tanulmányi előmenetel, sportteljesítmény stb.) megoldása érdekében kapcsolatot tartanak egymással. A tanulmányi eredmény és a sportteljesítmény számottevő hanyatlása esetén a tanulóval foglalkozó pedagógusok és edzők rendkívüli konzultációt tartanak. Indokolt esetben az Iskola és az Egyesület vezetője együttes döntése alapján – a tanulmányi és a sportkötelezettség teljesítése érdekében – módosíthatja a sportoló tanuló iskolai és egyesületi napirendjét.
- Az Iskola és az Egyesület vezetése kölcsönösen tájékoztatják egymást intézményük jeles, kiemelt eseményeiről és a lehetőségekhez képest, ezeken a rendezvényeken megjelennek.
- Az Egyesület színeiben versenyző diákok sportmezükön viselik/viselhetik az Iskola által biztosított iskolai logót.
- Az Egyesület minden hónap végén megadja – tanulókra lebontva – a havi edzéslátogatottságot.
- Az együttműködést meghatározó és szabályozó egyéb rendelkezéseket – ha szükséges – a szervezetek vezetői minden tanévkezdés előtt az aktuális tanévrend és tanterv, illetve sportági versenynaptár ismeretében írásban rögzítik.
- Az Egyesület igazolt sportolói képviselik az Iskolát az adott sportág diákolimpiai felmenő rendszerű versenyein. Ezen feltételeken túlmenően a két sportszervezet az eltérő formai adottságaiból kifolyólag (egyesületi, köznevelési típus) eredményesen tudja szelektálni létszámilag, esetenként egymás javára az adott életkorú és képzettségi szintű sportolókat. Amiben mindenképpen másképp működünk és mások a lehetőségeink:
- Országos szinten azon 33 iskola között lehetünk, akiket szakmailag, felügyeletileg és anyagilag a Magyar Olimpiai Bizottság támogat.
- A testnevelés oktatása és az edzések vezetése testnevelő tanárok, edzők közreműködésével valósulnak meg 1- 8. évfolyamig.
- Iskolánk szerves része a sportos életpálya modell ez olyan alap, amelyre a helyi középiskolai és felsőoktatási (versenyzőbarát) intézményrendszer támaszkodhat.
- A versenyzők délelőtti edzéseken is bővíthetik a szükséges edzésóraszámot, amely a magas szintű felkészülés elengedhetetlen feltétele.
- Alsó tagozaton az alapozó (torna, atlétika, úszás, labdás, küzdősport), sokoldalúan képző foglalkozások segítenek a legmegfelelőbb sportág kiválasztásában, amely döntés végső meghozatala, akár a 4. évfolyam végére is kitolódhat.
- A sportági szakszövetségek versenyrendszerei prioritást élveznek más versenyekkel szemben pl.: Diákolimpia, mivel e versenyek támogatják leginkább a versenyzői kvalitás kialakításának a lehetőségét.
- Nagyon fontos, hogy a sport mellett a tanulás is kiemelt jelentőséggel bír. Az összhang megvalósításában a számonkérés megfelelő időzítése és a szakkörök, egyéni foglalkozások, felzárkóztatások játszanak döntő szerepet!
- A sport fizikai jellege mellett, hangsúlyt fektetünk a sportos szemlélet és a sportoláshoz szükséges mentális tulajdonságok kialakítására. Sportágválasztó, küzdelem és játék tárgyak segítik a gyerekek eligazodását a sportszakmában.
- A Gyarmati Dezső Sport Általános Iskola nem rendelkezik körzethatárokkal, ezért az egész megyéből várjuk a tehetségek felbukkanását.