1. A központi felvételi vizsgákról
A 9. évfolyamba történő beiskolázás esetében a felvételi kérelemről
- vagy kizárólag a tanulmányi eredmények alapján,
- vagy középiskola esetén a tanulmányi eredmények és a központi írásbeli vizsga eredményei alapján,
- vagy középiskola esetén a tanulmányi eredmények, továbbá a központi írásbeli vizsga és a szóbeli vizsga eredményei alapján dönthet az intézmény.
A felvételit szervező intézmény további vizsgán való részvételt a jelentkezőktől nem követelhet meg.
Helyi szervezésű, szóbeli vizsgát csak a középiskola szervezhet, amelyik előírja a központi írásbeli vizsgán való részvételt. A szóbeli vizsga az általános felvételi eljárás időszakában, az írásbeli vizsgák lebonyolítása után, a tanév rendjében meghatározott időpontban tartható meg.
A központi írásbeli vizsgán elérhető eredmények az iskola felvételi eljárásában a megszerezhető összesített eredmény, felvételi összpontszám minimum 50%-át kell képviselnie. A középiskola választhat, hogy melyik tárgyból (magyar nyelv és/vagy matematika) kéri az adott tanulmányi a központi írásbeli vizsga eredményét.
2. A központi írásbeli vizsgát szervező középiskolák jegyzéke
A központi írásbeli vizsgát szervező középiskolák jegyzékét az Oktatási Hivatal (a továbbiakban: Hivatal)közzéteszi a honlapján (www.oktatas.hu).
A középfokú iskoláknak 2014. október 31-én felvételi tájékoztatóban nyilvánosságra kell hozniuk felvételi eljárásuk rendjét.
3. A tanuló jelentkezése a központi írásbeli vizsgára:
Kérjük, a központi írásbeli vizsgára személyazonosításra alkalmas igazolványt vigyenek magukkal. A dolgozat megírásakor a rajzokat ceruzával minden egyéb írásbeli munkát kék vagy fekete színű tintával kell elkészíteni. A magyar nyelvi feladatlapok kitöltéséhez segédeszköz nem használható. A matematika feladatlapok kitöltéséhez rajzeszközökön (vonalzó, körző, szögmérő) kívül más segédeszköz (pl. zsebszámológép) nem használható.
4. A központi írásbeli vizsga időigénye és a feladatlapok tartalma
A magyar nyelvből és matematikából készített központi írásbeli vizsgatesztek elsősorban nem tantárgyi, lexikális tudást mérnek, hanem azokat az eszköztudás körébe tartozó képességeket és készségeket, amelyek a középiskolában való eredményes továbbtanuláshoz szükségesek. A vizsga feladatlaponként 45 percet vesz igénybe, a két feladatlap kitöltése között 15 perc szünetet kell tartani.
5. A kiértékelt feladatlapok megtekintése
A központi írásbeli vizsga kiértékelt dolgozatait a vizsgázó és szülője az iskola képviselőjének jelenlétében, az igazgató által meghatározott helyen és időben megtekintheti, azokról kézzel vagy elektronikus úton másolatot készíthet, és - kizárólag a hivatalos javítási-útmutatóból eltérő értékelés esetén - az értékelésre észrevételt tehet. Ha az iskolában a feltételek rendezésére állnak, a vizsgázó kérésére a saját kiértékelt dolgozatáról másolatot kell készíteni.
A megtekintéshez - az adott írásbeli vizsgát követő nyolc napon belül - egy munkanapot (nyolc órát) kell biztosítani. A vizsgázó észrevételeit a megtekintést követő első munkanap végéig - tizenhat óráig - írásban adhatja le.
A 9. évfolyamra történő jelentkezés esetén az általános iskola a felvételi lapokat a KIFIR rendszerében állítja elő.
A középiskola felvételi tájékoztatójában megkövetelheti az Értékelő lap másolatának a jelentkezési laphoz történő csatolást